Nawadnianie pomidorów

Nawadnianie pomidorów

Pomidor nie jest trudny w uprawie, ale należy przestrzegać kilku wytycznych, aby jego uprawa była owocna i bezproblemowa. To na co należy zwrócić przede wszystkim uwagę to nawadnianie. Krzak pomidora potrzebuje określoną, optymalną wilgotność podłoża. Niedobory wodne mogą powodować usychanie i zrzucanie kwiatów, drobnienie owoców oraz występowanie chorób fizjologicznych. Z innej strony zbyt wysoki poziom wilgotności prowadzi do niszczenia systemu korzeniowego, powadzi również do żółcenia i więdnięcia liści jak również hamuje rozwój kwitnienia i owocowania roślin.

Ze względu na wymienione powody warto zachować optymalną wilgotność podłoża. Dzięki czemu otrzymamy dużą ilość plonów. Jeśli nam samym nie starcza czasu na to by nawodnić pomidory w wystarczający sposób, to rozwiązaniem może okazać się system kroplowy. Woda bezpośrednio wpływa na glebę, przez co nie ma kontaktu z rośliną, co bywa przyczyną takich chorób jak plamistość liści czy szara pleśń. Zapewnia ona również oszczędność w gospodarowaniu energią, wodą oraz efektywnie rozprowadza nawóz. Przy zakupie systemy kroplowego bardzo często otrzymujemy bezpłatnie gotowy projekt instalacji.

W kwestii częstotliwości oraz obfitości podlewania, wszystko uzależnione jest od okresu uprawy, właściwości podłoża, warunków świetlnych oraz fazy rozwojowej rośliny. Największe zapotrzebowanie na wodę krzak pomidora wykazuje w okresie kwitnienia, zawiązywania i przyrostu owoców. Gdy posadzi się krzaki na miejscu stałym należy je obficie podlać, następnie dokonać dwutygodniowej przerwy. Dzięki temu roślina wytworzy silny system korzeniowy i stanie się mniej wrażliwa na niedobory wody w późniejszych okresach rozwoju.

line